Studiopresent doo - Pametna kancelarijska rešenja prilagođena vašem poslovanju

O pametnim kancelarijskim rešenjima i tehnologijama daljinskog upravljanja razgovarali smo sa direktorom Koza Andor iz kompanije Studio Present doo. 

Šta je važno da znamo o vašoj firmi?

Na tržištu razvoja softvera radimo 12 godina, sedište naše kompanije je u Subotici, ali imamo kancelarije i u Segedinu i Karlsrueu u Nemačkoj. Prvobitno smo krenuli sa izradom veb sajtova, jedno vreme smo vodili i veb prodavnice, ali se poslednjih 6-7 godina bavimo isključivo veb razvojem i razvojem pametnih rešenja. Naš fokus se sve više pomera na preduzeća i preuzimamo projekte koji su intelektualni izazov. Razvijamo jedinstvene softvere, obično dugogodišnjim radom. Trenutno radimo sa 35 ljudi, pružajući čitav niz usluga, uključujući inženjere, finansijske direktore, onlajn marketing i pisce tendera.

Koji je vaš najvažniji proizvod?

PIERRE, sistem pametne kuće i pametne kancelarije. Kompleksan sistem koji uključuje i hardver i softver koji automatizuje zgrade koristeći aplikaciju.

Kako biste prikazali tehnologiju?

Prošli smo kroz avanture putovanja od razvoja pametnog sistema za navodnjavanje do pametne kuće, a zatim i sistema pametne kancelarije. Bilo je potrebno oko 5 godina razvoja, ali danas možemo potpuno automatizovati bilo koju zgradu.

Koje oblasti se mogu automatizovati u zgradi, kancelariji?

Skoro svima prvo na pamet padaju bezbednosni uređaji, odnosno sistem kamera, alarmni sistem. Naša rešenja su pogodna za povezivanje na bilo koji standardni sistem alarma i kamera, tako da možemo da ih kontrolišemo daljinski sa bilo kog pametnog uređaja. Može se povezati sa senzorima vetra i poplava, senzorima dima i ugljen-monoksida. Na primer, možete podesiti kod kolikog naleta vetra da se roletne automatski spuste. Sistemi osvetljenja, senčenja i hlađenja i grejanja se mogu daljinski kontrolisati i automatski uključiti i isključiti. Funkcije za uštedu energije mogu se podesiti, npr. da se klima automatski isključi ako je prozor otvoren duže od 30 minuta, da se ugase sva svetla u zadato vreme ili ako se negde nalazi veći potrošač tu utičnicu posebno isključi. Postaje lakše pristupiti i upravljati interfonom sa daljine: možete dati dozvole za otvaranje i zatvaranje kapije i vrata, interfon može zvoniti na vašem mobilnom telefonu ako želite. Uz pomoć PIERRE-a možemo postaviti i upravljati kompletnim sistemom za navodnjavanje, a ako je potrebno, možemo se pobrinuti za hlađenje i grejanje našeg bazena, đakuzija i saune, a da nismo prisutni.

Ovo nije, recimo, korporativni kancelarijski problem, a za mene je svakako pitanje zašto će takva investicija biti interesantna poslovnom lideru koji razmišlja o promeni tehnologije.

Jacuzzi jeste više korisnički, kompanije su više uzbuđene zbog alarmnog i sistema kontrole pristupa ili uštede energije, a osim toga, da se sve to može kontrolisati na daljinu. Ne bismo ni razmišljali koliko je vremena i energije potrebno za održavanje i vođenje kancelarije, zgrade, može se odužiti lansiranje. Pored toga, operater imovine ima uvid u stanje potkrepljen trenutnim i pouzdanim podacima koji omogućavaju hitnu intervenciju.

Na osnovu dosadašnjeg iskustva, glavni razlozi za uvođenje industrijske tehnologije 4.0 su poboljšanje efikasnosti, zamena ljudskih resursa i poboljšanje parametara kvaliteta. To se ispostavilo i ovde. Problem proizvodnog preduzeća je što tehnološka reforma često zahteva zamenu čitavih proizvodnih linija i pratećih procesa, što je veoma skupo i rizično. Kako to funkcioniše u ovom slučaju?

U našem slučaju, moramo da znamo da naša tehnologija počiva na žicama, što znači da „spajamo“ zgradu. Primarna prednost bežične tehnologije u odnosu na ovo je da sistem radi mnogo pouzdanije i da se može koristiti sa bilo kojim uređajem. Drugim rečima, ne morate da kažete koju sijalicu da koristite u lampi da biste mogli da je kontrolišete, ili ne morate da kupite poseban panel za grejač. U suštini aplikacija se može koristiti sa bilo kakvim uređajem. Duša operacije je da postoji ‚MOZAK' i da postoje senzori koji detektuju kakva je situacija (vlažnost, dim, ugljen-monoksid, poplava, temperatura itd.) i onda na osnovu primljenih podataka sistem izvršava programirano komandovanje odmah ili se može kontrolisati ručno u bilo kom trenutku. Poenta je, dakle, da svi potpuno standardni sistemi senzora mogu biti povezani na PIERRE, u tom smislu tehnologija je skalabilna i nadovezuje se na postojeća rešenja, što znači da ne morate da „bacite“ sve kao što biste to uradili u slučaju proizvodne kompanije.

Razvoj je tvrd orah. Da li ste gledali šta radi, čime se bavi konkurencija? U napretku tehnologije, standardno je pustiti prvu lastu da se isproba na tržištu, a kada uspe, ostali kreću za njom.

U tom smislu mi smo bili posebni putnici. Tokom razvoja uveli smo pravilo da nije moguće pratiti rešenja konkurencije. Sve vreme smo imali na umu da korisničko iskustvo treba da bude što bolje i da u njemu treba da stvorimo nešto jedinstveno. Gledajući unazad, smatram da izolacija i godine uložene energije, i brojni testovi koje smo uradili nas validiraju. Osim toga, tačno je da je ovo bio veliki izazov za razvojni tim.

Agilni razvoj karakteriše ovaj pristup, fokusiranost na kupca. Šta kažu kupci: kakav uticaj ima automatizacija na kompaniju i kakvu korist ima kompanija od automatizacije?

Korisnik – obično menadžment kompanije – dobija informacije u realnom vremenu o stanju zgrade. Aplikacija može da se nosi sa potrebama veoma fleksibilno, krajnji korisnik može da konfiguriše mnogo stvari u interfejsu aplikacije.Vrednosti u realnom vremenu podržavaju menadžment da bude odmah obavešten o svakom događaju bezbednosnog rizika. Sistem takođe može da obezbedi da kancelarija i sala rade sa najboljom mogućom energetskom efikasnošću, npr. lampe, mašine, oprema za hlađenje i grejanje ne ostaju uključeni.

Time se pojednostavljuje život?

Da, tačno tako. Uz pomoć sistema koji je izuzetno jednostavan za rukovanje, mogu da pojednostavim svakodnevne procese i učinim svoj rad efikasnijim. Izračunali smo da dnevno beležimo 2-3.000 dešavanja u sopstvenoj poslovnoj zgradi, ako računamo samo 5 sekundi za takvo dešavanje, možemo da uštedimo 10 minuta dnevno, što može da znači i do 2-3 dana u godini. Naravno, veoma je važno da i zaposleni moraju da instaliraju aplikaciju na svom telefonu i podese dozvole, odatle mogu da otvaraju vrata, upravljaju mašinama i opremom, snimaju dolazak i odlazak. Mogu da puštam ljude da ulaze i izlaze iz kancelarije, fabrike, na daljinu, čak i od kuće. Sve funkcije potrebne za rad kancelarije mogu se integrisati u jedan sistem, koji je ne samo praktičniji, već i praktičniji i jeftiniji.

Kakvim uslovima treba odgovarati da neko uvede takav sistem?

Preporučujemo uvođenje takvog sistema kada je zgrada novoizgrađena ili kada je urađena kompletna renovacija jer je, kao što sam pomenuo, postavljanje kablova preduslov. Potrebna je zvezdana tačka. Međutim, sistem je dizajniran da odgovara bilo kojoj standardnoj opremi za alarm, hlađenje, grejanje, osvetljenje. Za kupca je važno da vidi šta se zapravo traži, jer ako želite da utičete samo na jedan segment, npr. na grejanje, nije vam nužno potreban sistem sličan PIERRE-u, dovoljan je i jednostavniji. U infrastrukturnim uslovima, međutim, moram da istaknem tu otvorenost prema novoj tehnologiji, posvećenost korisnika novinama. Ovako složen sistem treba da uvede samo onaj ko voli tehnologiju. Međutim, takođe treba videti da će sve više pametnih zgrada postati normalne, vreme se ne može zaustaviti.

Kako biste rezimirali najvažnije lekcije o uvođenju i upotrebi tehnologije?

Planiranje je uvek korisno. Ad-hoc rešenja nisu dobra, npr. ukoliko će kasetni plafon biti drugačiji od onoga što smo prvobitno planirali, za očekivati je da će biti potrebno drugačije tehnološko rešenje. Druga velika lekcija je da je izvođaču radova potrebna stalna pažnja i da je važan odgovarajući, fleksibilan instalaterski tim, na sreću imamo odlične partnere. Konačno, važno je ostaviti dovoljno vremena za proces: obično 2 godine od dizajna do trenutka kada je projekat realizovan.