ÉLELMISZERIPARI PICK AND PLACE MECHATRONIKAI OKTATÓ RENDSZER

Az oktató rendszer elemei és működése

 

 

A rendszer részei:

Vezérlés

A berendezés vezérlése két részre oszlik. A robotkar működtetését az asztal alatt elhelyezett FANUC R-30iB Compact Plus vezérlő végzi. Ez a vezérlő felelős a robotkar mozgásokért illetve a vákuum megfogó működtetésért. A robot paraméterezése, a pozíciók felvétele valamint a program írása webes felületen keresztül történik, ezért külön Teach Pendant-re nincs szükség. A Teach Pendant CNTP konnektorára lezáró dugó van csatlakoztatva.
A robotkar köré épített technológia vezérlését egy Siemens S7-1214C PLC látja el két I/O bővítő modullal: SM1223 DI16/DO16 és SM1221 DI8. Így összesen 38 digitális bemenet és 26 kimenet áll rendelkezésre. A kiadott demo programban digitális I/O-n keresztül történik a robot vezérlő – PLC kommunikáció is.
Az egyszerű programozáshoz és üzemeltetéshez a két vezérlő közös Ethernet hálózatra csatlakozik. Az IP címek alap beállítása:

 

Figyelem! A berendezés működtetése során különös tekintettel járjon el! Mozgó gépen ne végezzen javítást és a munkatéren kívül tartózkodjon!

A robot programozása/betanítása során mindig tartsa magánál a Switch Box-ot és tartsa be az összes utasítást, amit a robot üzemeltetési könyve ír elő!

Operátor panelek

A berendezésen 3 operátor panel található és egy hordozható Switch Box a robot vezérlő számára.

A picture containing building  Description automatically generated

Vészstop kör

A vésztop kör a robot vezérlő „Operator’s Panel Emergency Stop” körét használja. Ezáltal vészstop esetén a robotkar mozgása azonnal megállítható. A PLC a robot safety relé kimenetein keresztül érzékeli a vészstop aktiválását, így programból lekezelhető a többi technológia biztonságos leállítása (pl: a megfogó ne dobja el a munkadarabot kiemelt állapotban). Jelen kialakításban a robotvezérlő belső 24V-2 tápvonalát használja a vésztop kör is, így a vezérlő bekapcsolt állapota szükséges hozzá.

Demo Program Működtetése

 

Figyelem! A folyamat indítása előtt mindig távolítsa el az összes munkadarabot a berendezésről! Győződjön meg róla, hogy senki sem tartózkodik a munkatérben!

 

A picture containing indoor  Description automatically generated

Energiaellátás

A berendezés villamos ellátása 230V-os egyfázisú hálózatról történik. Legnagyobb csatlakoztatható vezetékkeresztmetszet: 3x2,5mm2. A biztonságos üzemeltetés érdekében figyeljen a fázishelyes bekötésre!
A megfelelő védőföldelés kialakítására használja a kapcsolószekrény hátulján található földelő sínt!
Külön 24VDC tápellátásra nincs szükség.
A pneumatikus rendszer működtetéséjhez 6bar (min. 4,5bar) nyomás szükséges. Pneumatikus csatlakoztatás 8-as gyorscsatlakozóval történik.

Figyelem! A villamos bekötés módosítását csak áramtalanított berendezésnél tegye! A feszültség alatt álló berendezésnél különös tekintettel járjon el! Ne használja a berendezést nyitott kapcsolószekrénnyel!

A kapcsolószekrény belső elrendezése az alábbi ábrán látható:

-X1 sorkapocs: 230V-os betáplálás, robotvezérlő tápellátás
-X2 sorkapocs: terepi eszközök csatlakoztatása
-X3 sorkapocs: robot I/O kábel (JRM18) kifejtő blokk
-X4 sorkapocs: robot operátor panel kábel (JRT3) kifejtő blokk