ÉLELMISZERIPARI PICK AND PLACE MECHATRONIKAI OKTATÓ RENDSZER
Megfogás és vákuumtechnika
Megfogók
A pneumatikus megfogókat a munkadarabok mozgatása közbeni megfogására használjuk.
A megfogó típusának-, a megfogó méretének a kiválasztása, illetve a megfogó pofák kialakítása mindig a munkadarab méretétől alakjától és tömegétől függ.
Ujjas megfogók
Háromujjas megfogók:
Alkalmas a munkadarabok központos megfogására, tájolására. A hajtóegység egy pneumatikus lineáris hajtómű, amely a megfogó pofákat kényszerpályán mozgatva, azok nyitását és zárását eredményezi.
A megfogó pofák a kör keresztmetszetű munkadarab központosítását is elvégzik megfogás közben.
A megfogó pofákra különböző geometriájú, a munkadarabhoz illeszthető megfogó újjak szerelhetők és cserélhetők.
Jelentős erők kifejtésére alkalmas a megfogó szerkezet.
Tömlős megfogó
Tömlős megfogó szerkezeti felépítése és alkalmazása:
A tömlős megfogó szerkezet egy lineáris pneumatikus dugattyúból és egy alakváltozásra képes rugalmas tömlőegységből áll. Sűrített levegő hatására a dugattyú elmozdul és a tömlőegység alakváltozást hajt végre.
Az alakváltozás hatására a tömlő keresztirányú mérete megnő, mintegy ráfeszül az üreges munkadarab belső falára és alakkal záró módon megfogja a munkadarabot.
Fordító-megfogó egység
Fordító-megfogó egység:
A fordító-megfogó egység a fordító hajtómű és a precíziós megfogó készülék funkcióinak konstruktív kombinációja. A modulban a megfogást és a hajtóművel történő elfordítást egyesítették – a szerelési és manipulációs technikához készült építőszekrényéhez illeszkedően. A beépítési méretek csökkentése és optimalizálása révén a legszűkebb helyekre is beépíthető és hozzájárul a gépek és berendezések működésének átláthatóvá tételéhez.
A lineáris és az elforduló részek helyzetérzékelése teljesen a mozgó részeken kívül történik.
A fordító egység elfordítási szöge szabadon állítható. Választható hozzá rugalmas, vagy hidraulikus csillapítás. Nagy terhelésekhez is alkalmas a fordító-megfogó egység nagy tehetetlenségi nyomatéka révén.
Vákuumtechnika és vákuumos megfogás
Vákuumos megfogók
Nagy munkadarabok kezeléséhez (csomagok), hajló- laza tárgyak megfogásához (fóliák) vagy érzékeny felületű tárgyak mozgatásához vákuumos megfogókat használnak.
A szükséges vákuumot általában vákuum ejektorral hozzák létre. Sűrített levegőt áramoltatnak egy fúvókán keresztül, melyen áthaladva a sebessége jelentősen megnő, viszont a nyomása lecsökken.
Vákuum korongok:
Vákuumos megfogókat a következő esetekben szoktak leginkább alkalmazni:
- kényes anyagok megfogásánál,
- nehéz anyagok megfogásánál,
- vákuum csomagolásoknál.
Vákuum korongok
A szívókorongok a vákuum megfogás technika olyan alapelemei, amelyek mind kialakításukban, mind pedig anyagminőségükben megfelelnek a munkadarabokkal szembeni elvárásoknak.
Elterjedésük akár az élelmiszeriparban, vagy kényes munkadarabok manipulációs technikájában jellemző.
Speciális változataik a magas hőmérsékletű munkadarabokat is nagy biztonsággal megfogják.
Szívókorongok típusai és alkalmazási területei:
- hagyományos – lapos, enyhén hullámos felületekhez, fémlemezhez, kartonhoz
- extra mély – kerek vagy hullámos felületekhez
- harmonika – ferde felületekhez
- ovális – keskeny munkadarabokhoz, mint profilok és csövek
Különböző geometriájú vákuumkorongok:
Vákuum ejektorok
Működési elv
A fúvóka mögött olyan nyomás alakul ki, mely alacsonyabb a környezeti nyomásnál. Ezért a vákuum csatlakozóból levegőt szív el. A vákuumkorongot ide csatlakoztatjuk, így a munkadarab és a szívókorong között megritkul a levegő, vákuum keletkezik, amely a munkadarabot a szívókoronghoz szorítja, az biztosítja a megfogást.
Különböző kialakítású vákuum ejektorokat gyártanak. Van olyan, amelyikhez hozzáépítenek mágnes szelepeket, illetve nyomáskapcsolót.
Levegőtakarékos vákuum ejektor:
Ezeknél a vákuum ejektoroknál a sűrített levegő táplálást a beépített mágnes szelep kapcsolja. A feszültség bekapcsolása után a szelep kinyit és az átáramló levegő az ejektor elv szerint létrehozza a vákuumot. A feszültség kikapcsolása után megszűnik a vákuum.
A beépített hangtompítóval minimumra csökken a lefúvott levegő zaja.